April 2017

March Ambassadors of the Month

Attributions: 
1st-3rd Grade March Ambassadors of the Month
4th-6th Grade March Ambassadors of the Month
1st-3rd Grade Term 3 Perfect Attendance
4th-6th Grade Term 3 Perfect Attendance

March's Ambassadors of the Month were chosen for Cooperation!  A huge thanks goes out to these student for cooperating with their teachers, the staff and their peers!

We also recognized the students at Goshen School that had perfect attendance for Term 3.  Great job kids!  It takes a lot of dedication to be at school every day we are in session!

Education Fair Winners

2017 Language Arts Education Fair Winners
2017 Math Education Fair Winners
2017 Science Education Fair Winners
2017 Social Studies Education Fair winners
2017 Education Fair Grand and Reserve Champions

Goshen School had its annual Education Fair on March 29th.  The projects that were submitted were all great!  The winners were:

LANGUAGE ARTS:

* 1st Grade:

    *1st place: Jacob Burningham

*2nd Grade:

    *1st Place: Megan Perry

    *2nd Place: Ashlyn Jasperson

    *3rd Place: Parker Faulkner

*3rd Grade:

    *1st Place: Kason Huntington

*4th Grade:

    *1st Place: Christian Voran

    *2nd Place: Ashley Burningham

    *3rd Place: Ashley Faulkner

    *4th Place: Sean Perry

*5th Grade:

     *1st Place:  Emberlee Thomas

*6th Grade:

    *1st Place:  Kimberly Green

    *2nd Place: Autumn Huntington

MATH:

*1st Grade:

    *1st Place: Tyler Fowers

    *2nd Place: Jacob Burningham

*2nd Grade:

    *1st Place: Parker Faulkner

    *2nd Place: Ashlyn Jasperson

    *3rd Place: Megan Perry

*3rd Grade:

    *1st Place: Kason Huntington

*4th Grade: 

    *1st Place: Christian Voran

    *2nd Place: Sean Perry

    *3rd Place: Ashley Burningham

    *4th Place: Ashley Faulkner

5th Grade:

NO SUBMISSIONS

6th Grade:

    *1st Place: Miles Williams

    *2nd Place: Autumn Huntington

SCIENCE:

*1st Grade:

    *1st Place: Tyler Fowers

    *2nd Place: Jacob Burningham

*2nd Grade:

    *1st Place: Ashlyn Jasperson

    *2nd Place: Megan Perry

    *3rd Place: Parker Faulkner

*3rd Grade:

    *1st Place: Kason Huntington

    *2nd Place: Jordan Codner

*4th Grade: 

    *1st Place: Christian Voran

    *2nd Place: Sean Perry

    *3rd Place: Ashley Burningham

    *4th Place: Ashley Faulkner

5th Grade:

    *1st Place: Emberlee Thomas

    *2nd Place: Makaya Sabey

6th Grade:

    *1st Place: Autumn Huntington

    *2nd Place: Kimberly Green

    *3rd Place: Bailee Taylor

SOCIAL STUDIES:

*1st Grade:

    *1st Place: Tyler Fowers

    *2nd Place: Jacob Burningham

*2nd Grade:

    *1st Place: Parker Faulkner

    *2nd Place: Ashlyn Jasperson

    *3rd Place: Megan Perry

*3rd Grade:

    *1st Place: Kason Huntington

    *2nd Place: Savannah Sugg

*4th Grade: 

    *1st Place: Christian Voran

    *2nd Place: Sean Perry

    *3rd Place: Ashley Faulkner

    *4th Place: Ashley Burningham

5th Grade:

NO SUBMISSIONS

6th Grade:

    *1st Place: Miles Williams

    *2nd Place: Autumn Huntington

2017 GRAND CHAMPION:

* Autumn Huntington

2017 RESERVE CHAMPION:

*Miles Williams

Congratulations to the winners!

*Note:  There may be some small changes to the Education Fair next year.  We are looking for a few parents to be on a Education Fair Comittee to help with these changes.  It will require you to come to ONE meeting during the summer.  If you are interested, please contact Mrs. DeGraffenried ASAP.  

Pages